Grupa osób należących do ryńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki spotkała się 15 listopada 2024 r. w czytelni biblioteki przy omawianej lekturze, kawie i cieście. Przedmiotem dyskusji była książka „Wschód” Andrzeja Stasiuka. Reportaż ten zawiera wspomnienia autora z dzieciństwa i młodości oraz relacje z jego podróży po Rosji, Chinach i Mongolii. To również osobisty zbiór refleksji Stasiuka na temat kondycji współczesnego świata i ludzi, których tożsamość ukształtowała się pod wpływem komunizmu mającego swoje źródło w Rosji. Klubowicze chętnie dzielili się swoimi wrażeniami na temat przeczytanej lektury. Według nich była to ciekawa pozycja, pełna nostalgii. Ktoś z dyskutujących powiedział: „nostalgia okazała się zaraźliwa, gdyż udzieliła się również nam czytającym tę książkę”. W dowód tego twierdzenia uczestnicy spotkania przytaczali osobiste wspomnienia z lat ich dzieciństwa i młodości, a nawet dorosłego życia, które przypadło na lata ustroju komunistycznego w Polsce.
Klubowicze w trakcie dyskusji stwierdzili, iż jest to książka o pamięci. Przecież miała ona zasadniczy wpływ na to, iż sami zaczęli wracać do swoich osobistych wspomnień i odtwarzać obrazy ze swojego dzieciństwa i młodości. Porównali ją też do lustra, które autor przedstawia po to, aby zajrzeli we własną przeszłość. Dyskutujący przytoczyli refleksje autora i wyrazili swoją aprobatę na temat kondycji współczesnego świata tj. komercji, kultu pieniądza, zalewu tandety chińskiej, zostawienia człowieka samemu sobie itp.
Klubowicze przyznali książce 7 punktów na 10 możliwych. Przy punktacji uzasadniali: „Podobał się nam temat poruszony w książce, ale sposób jego przedstawienia niekoniecznie”. Zarzucali autorowi chaos w fabule. Według nich wiedza w niej przedstawiona, a dotycząca życia w komunizmie przemawia do starszego pokolenia doświadczonego komunizmem, ale może nie do trafiać do młodych czytelników.