W kwietniu 2022 r. odbyły się cztery spotkania Klubu Malucha. Zajęcia, które odbyły się 1 kwietnia poświęcone były śmiesznej tradycji związanej ze śmiechem i żartami, czyli prima aprilis. Podczas zajęć dzieci przesłały sobie uśmiech. Próbowały naśladować śmiech: małej dziewczynki, Świętego Mikołaja, małej myszki, lwa, króla wielkiego państwa, starszej pani, hipopotama. Zastanawiały się, które wiadomości z gazet przeczytane przez bibliotekarkę były prawdziwe, a które to żart. Wzięły udział w zabawie „Szymon mówi…” oraz rysowały uśmiechnięte buzie.

„Tradycje i zwyczaje wielkanocne” to tytuł spotkania, które odbyło się 8 kwietnia. Dzieci wysłuchały kilku fragmentów z książki „Gdyby jajko mogło mówić” Renaty Piątkowskiej. Rozmawiały o tym w jaki sposób ludzie przygotowują się do świąt. W czasie zajęć ćwiczyły także sprawność manualną rąk poprzez wydrapywanie wykałaczką wzorów z plasteliny, w ten sposób powstały piękne, papierowe pisanki.

Kolejne spotkanie odbyło się 22 kwietnia. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, więc dzisiejsze zajęcia Klubu Maluch odbyły się pod hasłem „Jesteśmy przyjaciółmi ziemi”. Podczas spotkania dzieci obejrzały inscenizację przygotowaną przez bibliotekarkę na podstawie wiersza „Sznurek Jurka” L. Szołdry, podczas której na boisku znalazły się rzeczy, o których mowa w wierszu, tworząc wysypisko. Następnie maluchy poznały zasady segregacji odpadów obowiązujące w naszej gminie i biorąc udział w zabawie „Gdzie z tym śmieciem” uporządkowały śmietnisko powstałe podczas inscenizacji. Dzieci wzięły także udział w zabawach ruchowo-sprawnościowych wykorzystując do zabawy odpady. Było to: rzucanie korkami do celu oraz wyścigi z korkami niesionymi na łyżce w ustach. Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie ekologiczne joja, dzięki czemu mogły poćwiczyć zręczność i cierpliwość.

Czwarte spotkanie odbyło się 29 kwietnia i przebiegało pod hasłem „Poznajemy życie koni”, ponieważ 30 kwietnia obchodzimy Dzień Konia. Gościem spotkania była Katarzyna Lubowiecka-Motyka, ryńska bibliotekarka i moderatorka Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, a prywatnie miłośniczka jazdy konnej. Pani Kasia zaprezentowała strój jeździecki i opowiedziała  jak dbać o konie i jak bezpiecznie zachowywać się w obecności konia. Dzieci (a szczególnie Amelka i Zosia) również wykazały się dużą wiedzą na temat jazdy konnej, a niektóre nawet praktyką, bo jak się okazało też jeżdżą konno. Następnie dzieci obejrzały książki poświęcone tym zwierzętom, bawiły się naśladując odgłosy wydawane przez konie oraz poruszając się jak one. A na zakończenie kolorowały ilustracje konia.

Skip to content