Kolejne spotkanie DKK dla dorosłych odbyło się 19 września 2024 r. w czytelni biblioteki. Klubowicze przy kawie i własnych wypiekach dyskutowali o książce „Zaklinacz czasu” amerykańskiego pisarza, Mitcha Alboma. Książka składa się z trzech historii, zawiera dwie perspektywy czasowe. Historie przeplatają się nawzajem i łączą się w punkcie kulminacyjnym. Część pierwsza ma miejsce, kiedy jeszcze nie odmierzano czasu. Poznajemy tu Dora, który po wielu badaniach konstruuje pierwszy zegar. Nazywa siebie Ojcem Czasu, a za wymyślenie swego dzieła zostaje on skazany na życie w jaskini, w której słyszy narzekania ludzi na dzieło, które stworzył. W tym samym czasie śledzimy losy ludzi – Victora, który jest czternasty na liście najbogatszych ludzi; Sarah, która jest uznawana za kujonkę, przeżywającą pierwsze nieodwzajemnione zauroczenie chłopakiem ze szkoły. Dor ma za zadanie pokazać tej dwójce ludzi wartość, jaką jest czas. Klubowicze wyjątkowo zgodnie wypowiadali się dobrze o lekturze. Na początku skupili się nad głównym tematem książki, czyli czasem. Dzielili się między sobą wyrażeniami, w których występuje słowo „czas”. Oto kilka przykładów: czas to pieniądz, marnować czas, szkoda czasu, być na czas, pilnować czasu, stracić poczucie czasu itp. Jedna z uczestniczek dyskusji zwierzyła się, że po lekturze rozmawiając z drugą osobą liczy ile razy w ich dialogu wystąpi słowo „czas”. I okazało się, że nawet często. Dyskutujący zastanawiali się też, jak ważną rolę w ich życiu odgrywa czas. Przy czym zwrócili uwagę na kwestię, iż czas czasami płynie za szybko, a czasami za wolno. W uzasadnieniu tej tezy podawali przykłady ze swojego życia. Później uczestnicy spotkania nawiązali też do bohaterów książki. Uznali ich za diametralnie różne postacie obrazujące odmienną walkę z upływem czasu. Sarah, licealistka o sercowych rozterkach i Victor, bogaty biznesmen, który rozpaczliwie walczy o życie. Szczególnie Klubowiczom spodobało się zakończenie książki. Według nich bohaterowie w dobry sposób wykorzystali swój czas. Klubowicze uznali książkę za mądrą i wartościową, godną polecenia młodzieży i nie tylko. Przyznali jej maksymalną ilość punktów, czyli 10. Wyszukali dużą ilość cytatów. Oto dwa z nich:
- ”Kiedy ma się nieskończoną ilość czasu, nic nie jest wyjątkowe. Jeżeli nigdy niczego nie tracimy ani nie poświęcamy, nie potrafimy docenić tego, co mamy”,
- „Jednak człowiekowi, który może mieć wszystko, większość rzeczy nie potrafi dać radości. A człowiek bez wspomnień nie jest niczym więcej niż pustą skorupą”.