Pierwsze spotkanie Klubu Malucha odbyło się w piątek, 29 października 2021 r. Na wstępie bibliotekarka zachęcała dzieci i rodziców do udziału w projekcie „Mała Książka, Wielki Człowiek”*. Następnie dzieci przedstawiły się kolegom i koleżankom, wysłuchały wiersza „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima, rozmawiały z bibliotekarką na temat treści wiersza, a na zakończenie wykonały – tak jak Pan Maluśkiewicz z omawianego wiersza – własną łódkę ze skorupki orzecha.
*Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii „Mała książka – wielki człowiek” skierowanej do dzieci w wieku przedszkolnym, czyli 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…”, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników.
Drugie spotkanie Klubu Malucha odbyło się 5 listopada 2021 r. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały opowiadania „Pszczółka Maja: dzień bez patrolu” Agnieszki Ostosjkiej-Badziak, z którego dowiedziały się co zrobiła Maja, gdy nocny patrol oddziału mrówek nie pozwalał spać jej i innym owadom oraz co w związku z tym wydarzyło się na łące. Był też czas na zabawę ruchową „Pracowity jak pszczoła” polegającą na przyniesieniu do ula przez małe pszczółki pyłku znalezionego na ukrytych kwiatach, pałaszowanie przysmaku Kubusia Puchatka, czyli pysznego miodu oraz kolorowanie ilustracji przedstawiającej bohaterów opowiadania, czyli Maję, Gucia i Filipa.
Dnia 12 listopada 2021 r. odbyło się III spotkanie Klubu Malucha. Tego dnia dzieci rozmawiały z bibliotekarką o polskich symbolach narodowych, czyli o barwach narodowych, fladze, godle, hymnie i języku polskim, szukały Polski na globusie i na mapie Europy, obejrzały mapę Polski, na której zaznaczono to, czym charakteryzuje się jej dany region oraz kolorowały flagę Polski.
Skip to content