Już po raz czwarty Biblioteka Publiczna w Rynie włączyła się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Odjazdowy Bibliotekarz” organizując 16 czerwca 2018 r. rajd rowerowy na 28-kilometrowej trasie Ryn – Rybical – Skorupki – Ławki – Ryn. Rajd wystartował o godzinie 9.00 z parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy w Rynie w asyście policjantów z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku. Rowerzyści pokonując ulicę Ratuszową oraz miejscowość Rybical dotarli do Skorupek, aby odwiedzić Leśnictwo Skorupki i spotkać się z leśniczym Jarosławem Kaczorek, który opowiedział o pracy leśnika, o zwierzętach żyjących w okolicznych lasach oraz roślinach w nich rosnących. Następnie udali się nad kanał łączący Jeziora Tałty i Tałtowisko. Zaś stamtąd do położonej nad jeziorem Tałtowisko przystani jachtowej Zanzibar. Pobyt w Tawernie Zanzibar dał chwile wytchnienia uczestnikom rajdu. To tu rowerzyści spotkali się z sołtysami, którzy opowiedzieli o historii i walorach przyrodniczo-turystycznych miejscowości, przez które przejeżdżał rajd. Dyskutowali o ulubionych książkach. Wspólnie grillowali. Wzięli udział w zabawach związanych z książką, lokalną przyrodą oraz konkursach na najmłodszego, najstarszego i ubranego najbardziej na pomarańczowo uczestnika rajdu. A w  nagrodę otrzymali kubki i torby z logo akcji ufundowane przez Bibliotekę Publiczną w Rynie. Stąd uczestnicy rajdu ruszyli w drogę powrotną do Rynu przez miejscowość Ławki. W rajdzie uczestniczyło 37 osób. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat, a najstarszy 64 lata. „Odjazdowy Bibliotekarz” to rajd bibliotekarzy, czytelników, miłośników książek i rowerów. Celem akcji jest promowanie bibliotek, czytelnictwa i zdrowego stylu życia.