W sobotę, 26 maja 2018 r. odbyła się IX edycja Festiwalu Miast należących do Sieci Cittaslow promującego zdrowy i spokojny tryb życia, regionalnych rzemieślników i wykonawców oraz kulturalną rozrywkę. Po Reszlu, Lidzbarku Warmińskim, Nowym Mieście Lubawskim, Olsztynku, Rynie, Gołdapi, Lubawie i Kaletach gospodarzem tego wydarzenia był Lidzbark Welski. Podczas festiwalu miasta należące do Sieci Cittaslow zaprezentowały się na scenie oraz na specjalnie przygotowanych stoiskach. Na straganach można było znaleźć regionalną żywności, wyroby artystyczne i rękodzieło. Podczas tegorocznego festiwalu Ryn reprezentowali:

• Biblioteka Publiczna,
  • Warsztat Terapii Zajęciowej,
  • zespoły artystyczne Ryńskiego Centrum Kultury: Chór Ryńskie Wrzosy i Zespół Ludowy Sterławiacy,
  • Krzysztof Cubul, Prezes Stowarzyszenia Sportowego i Rekreacyjnego w Rynie jako reprezentant Rynu w regatach smoczych łodzi,
  • rękodzielnicy: Anna Borożyńska i Aleksandra Prylińska,
  • mieszkańcy miasta i gminy Ryn.

Poza tym organizatorzy festiwalu zaprosili uczestników do barwnego korowodu otwierającego imprezę, na regaty smoczych łodzi, przejażdżki Weleksem, zwiedzanie lokalnych muzeów oraz koncerty zespołów Bayer Full i Łukasza Zagrobelnego, a na zakończenie na niezwykły wodno-muzyczny pokaz, czyli taniec barwnych fontann.